KAKTÜSSERGiSi

Hoşgeldiniz.   Giriş yapmak için tıklayın veya Ücretsiz üye olun

 KATEGORILER
 A-Z KAKTUS INDEKS
 BAKIM REHBERI
 SİZDEN GELENLER
AA
Haberler

ANA SAYFA|TÜM YAZILAR

 Başlık: Sukkulentler / Atılım GÜLŞEN - Voodo |||Gönderen :

Okunma: 2715


Sukkulent Bitkiler hakkında kısa bir tanıtım yazısıdır...

Görüşler ( 1
)

Sukkulentler


Sukkulent, gövde veya yapraklarındaki özel etli dokularda, su tutma ve biriktirme yeteneği olan bitki anlamına gelmektedir.Plantae (Bitkiler) Alemi’nin birçok familyasında, az veya çok sayıda sukkulent bitki türü bulunmaktadır…

Sukkulent bitkiler;
Evrimin milyonlarca yıllık seyri boyunca, ışık ve suyun azaldığı dönemlerde, hayatta kalmayı başarmayı sağlayan su tutma özelliğinin yanında, aşırı su kaybını engelleyebilecek şekilde gözeneklerini kapatmak ve çok olumsuz şartlarda uyku durumuna geçerek uygun koşulları beklemek gibi, bazı özel yetenekler geliştirmişlerdir...

Familyalarına göre, sukkulent bitki cinsleri;
Agavaceae:
Agave, Beschorneria, Chlorophytum, Furcraea, Hesperaloe, Hesperoyucca, Yucca
Aizoaceae:
Aizoanthemum, Aizoon, Galenia, Sesuvium, Tetragonia, Trianthema, Zaleya
Subfamily Mesembryanthemoideae (Syn. Mesembryanthemaceae):
Acrodon, Aethephyllum, Aloinopsis, Amoebophyllum Amphibolia, Antegibbaeum, Antimima, Apatesia, Aptenia, Arenifera, Argyroderma, Aridaria, Aspazoma, Astridia, Bergeranthus, Berrisfordia, Bijlia, Braunsia, Brianhuntlia, Brownanthus, Calamophyllum, Carpanthia, Carpobrotus, Carruanthus, Caryotophora, Caulipsilon, Cephalophyllum, Cerochlamys, Chasmatophyllum, Cheiridopsis, Circandra, Cleretum,Conicosia, Conophytum, Corpuscularia, Cylindrophyllum, Dactylopsis, Delosperma, Dicrocaulon, Dinteranthus, Diplosoma, Disphyma,Dorotheanthus, Dracophilus, Drosanthemum, Eberlanzia, Ebracteola, Ectotropis, Enarganthe, Erepsia, Esterhuysenia, Eurystigma, Faucaria, Fenestraria, Frithia, Gibbaeum, Glottiphyllum, Halenbergia, Hallianthus, Hameria, Hartmanthus, Hereroa, Herrea, Herreanthus (Conophytum), Hydrodea, Hymenogyne, Ihlenfeldtia, Imitaria, Jacobsenia, Jensenbotrya, Jordaaniella, Juttadinteria, Kensitia, Khadia, Lampranthus, Lapidaria, Leipoldtia, Lithops, Machairophyllum, Malephora, Marlothistela, Maughaniella, Mesembryanthemum, Mestoklama, Meyerophytum, Micropterum, Mimetophytum, Mitrophyllum, Monilaria, Mossia, Muiria, Namaquanthus, Namibia, Nanathus, Nelia, Neohenricia, Neorhine, Nycteranthus, Octopoma, Odontophorus, Oophytum, Ophthalmophyllum, Orthopterum, Oscularia, Ottosonderia, Pherelobus, Phiambolia, Phyllobolus, Platythyra), Pleiospilos, Polymita, Prenia, Psammophora, Psicaulon, Rabiea, Rhinephyllum, Rhombophyllum, Ruschia, Ruschianthemum, Ruschianthus, Ruschiella, Saphesia, Sarozona,Sceletium, Schlecteranthus, Schwantesia, Scopologena, Semnanthe (Erepsia), Skiatophytum, Smicrostigma, Sphalmanthus, Stayneria, Stoeberia, Stomatium, Synaptophyllum, Tanquana, Titanopsis, Trichodiadema, Vanheerea, Vanzijlia, Viokia, Wooleya, Zeuktophyllum
Amaranthaceae:
Arthraerua
Amaryllidaceae:
Ammocharis, Apodolirion, Boophone, Brunsvigia, Crinum, Crossyne, Cryptostephanus, Cyrtanthus, Gethyllis, Habranthus, Haemanthus, Hessea, Nerine, Pancratium, Rauhia, Scadoxus, Strumaria, Zephyranthes
Anacardiaceae:
Operculicaria, Pachycormus
Apiaceae:
Steganotaenia
Apocynaceae:
Adenium, Mandevilla, Pachypodium, Plumeria
Subfamily Asclepiadoideae (Syn. Asclepiadaceae):
Absolmsia, Asclepias, Australluma, Aspidoglossum, Aspidonepsis, Baynesia, Brachystelma, Caralluma, Ceropegia, Chlorocyathus, Cibirhiza, Cordylogyne, Cynanchum, Dischidia, Dischidiopsis, Duvalia, Duvaliandra, Echidnopsis, Edithcolea, Eustegia, Fanninia, Fockea, Glossostelma, Hoodia, Hoya, Huernia, Huerniopsis, Ischnolepis, Larryleachia, Lavrania, Marsdenia, Matelea, Miraglossum, Notechidnopsis, Odontostelma, Ophionella, Orbea, Orbeanthus, Pachycarpus, Parapodium, Pectinaria, Periglossum, Petopentia, Piaranthus, Pseudolithos, Quaqua, Raphionacme, Rhytidocaulon, Riocreuxia, Sarcorrhiza, Sarcostemma, Schizoglossum, Schlechterella, Stapelia, Stapelianthus, Stapeliopsis, Stathmostelma, Stenostelma, Stomatostemma, Tavaresia, Trachycalymma, Tridentea, Tromotriche, Tylophora, White-sloanea, Woodia, Xysmalobium
Araceae:
Zamioculcas
Araliaceae:
Cussonia
Asparagaceae:
Myrsiphyllum (Asparagus)
Asphodelaceae:
Aloe, Astroloba, x Astroworthia, Bulbine, Bulbinella, Chortolirion, Gasteria, Haworthia, Poellnitzia, Trachyandra
Asteraceae:
Arctotheca, Baeriopsis, Cadiscus, Chrysanthemoides, Coulterella, Crassocephalum, Didelta, Emilia, Eremothamnus, Gymnodiscus, Gynura, Hillardiella, Lopholaena, Monoculus, Nidorella, Osteospermum, Othonna, Phaneroglossa, Poecilolepis, Polyachyrus, Pteronia, Senecio, Solanecio,Tripteris
Balsaminaceae:
Impatiens
Basellaceae:
Anredera, Basella
Begoniaceae:
Begonia
Bombacaceae:
Adansonia, Cavanillesia, Ceiba, Pseudobombax
Boraginaceae:
Heliotropium
Brassicaceae:
Heliophila, Lepidium
Bromeliaceae:
Abromeitiella
Burseraceae:
Boswellia, Bursera, Commiphora
Cactaceae:
Acanthocalycium, Acanthocereus, Ariocarpus, Armatocereus, Arrojadoa, Arthrocereus, Astrophytum, Austrocactus, Aztekium, Bergerocactus, Blossfeldia, Brachycereus, Browningia, Brasilicereus, Calymmanthium, Carnegiea, Cephalocereus, Cephalocleistocactus, Cereus, Cintia, Cipocereus, Cleistocactus, Coleocephalocereus, Copiapoa, Corryocactus, Coryphantha, Dendrocereus, Denmoza, Discocactus, Disocactus, Echinocactus, Echinocereus, Echinopsis, Epiphyllum, Epithelantha, Eriosyce, Escobaria, Escontria, Espostoa, Espostoopsis, Eulychnia, Facheiroa, Ferocactus, Frailea, Geohintonia, Gymnocalycium, Haageocereus, Harrisia, Hatiora, Hylocereus, Jasminocereus, Lasiocereus, Leocereus, Lepismium, Leptocereus, Leuchtenbergia, Lophophora, Maihuenia, Malacocarpus, Mammillaria, Mammilloydia, Matucana, Melocactus, Micranthocereus, Mila, Monvillea, Myrtillocactus, Neobuxbaumia, Neolloydia, Neoraimondia, Neowerdermannia, Obregonia, Opuntia, Oreocereus, Oroya, Ortegocactus, Pachycereus, Parodia, Pediocactus, Pelecyphora, Peniocereus, Pereskia, Pereskiopsis, Pilosocereus, Polaskia, Praecereus, Pseudoacanthocereus, Pseudorhipsalis, Pterocactus, Pygmaeocereus, Quiabentia, Rauhocereus, Rebutia, Rhipsalis, Samaipaticereus, Schlumbergera, Sclerocactus, Selenicereus, Stenocactus, Stenocereus, Stephanocereus, Stetsonia, Strombocactus, Tacinga, Thelocactus, Turbinicarpus, Uebelmannia, Weberbauerocereus, Weberocereus ,Weingartia, Yungasocereus
Campanulaceae:
Brighamia
Capparidaceae:
Maerua
Caricaceae:
Carica, Jacarathia
Chenopodiaceae:
Atriplex, Chenopodium, Dissocarpus, Einadia, Enchylaena, Eremophea, Halopeplis, Maireana, Malacocera, Neobassia, Osteocarpum, Rhagodia, Roycea, Halosarcia, Salicornia, Salsola, Sarcocornia, Sclerochlamys, Sclerolaena, Sueda, Tecticornia, Threlkeldia
Commelinaceae:
Aneilema, Callisia, Cyanotis, Tradescantia, Tripogandra
Convolvulaceae:
Ipomea, Merremia, Stictocardia, Turbina
Crassulaceae:
Adromischus, Aeonium, Afrovivella, Aichryson, Bryophyllum, Cotyledon, Crassula, Cremnophila, × Cremnosedum, Dudleya, Echeveria, Graptopetalum, Hylotelephium, Hypagophytum, Kalanchoe, Lenophyllum, Meterostachys, Monanthes, Orostachys, Pachyphytum, Perrierosedum, Phedimus, Pistorinia, Prometheum, Pseudosedum, Rhodiola, Rosularia, Sedella, Sedum, Sempervivum, Sinocrassula, Thompsonella, Tacitus, Tylecodon, Umbilicus, Villadia
Cucurbitaceae:
Acanthosicyos, Apodanthera, Brandegea, Cephalopentandra, Ceratosanthes, Citrullus, Coccinia, Corallocarpus, Cucumella, Cucumis, Cucurbita, Cyclantheropsis, Dactyliandra, Dendrosicyos, Doyera, Eureindra, Fevillea, Gerrandanthus, Gynostemma, Halosicyos, Ibervilla, Kedostris, Lagenaria, Marah, Momordica, Neoalsomitra, Odosicyos, Parasicyos, Syrigia, Telfairia, Trochomeria, Trochomeriopsis, Tumamoca, Xerosicyos, Zehneria, Zygosicyos
Didiereaceae:
Alluaudia, Alluaudiopsis, Decaria, Didierea
Dioscoreaceae:
Dioscorea
Doryanthaceae:
Doryanthes
Ericaceae:
Sphyrospermum
Eriospermaceae:
Eriospermum
Euphorbiaceae:
Cnidoscolus, Euphorbia, Jatropha, Monadenium, Pedilanthus, Synadenium
Fabaceae:
Delonix, Dolichos, Erythrina, Lotononis, Neorautanenia, Pachyrhizus, Tylosema
Fouquieriaceae:
Fouquieria
Geraniaceae:
Monsonia, Pelargonium, Sarcocaulon
Gesneriaceae:
Aeschynanthus, Alsobia, Chirita, Codonanthe, Columnea, Nematanthus, Sinningia, Streptocarpus
Hyacinthaceae:
Albuca, Bowiea, Daubenya, Dipcadi, Drimia, Drimiopsis, Eucomis, Hyacinthus, Lachenalia, Ledebouria, Litanthus, Massonia, Merwilla, Namophila, Ornithogalum, Polyxena, Pseudogaltonia, Pseudoprospero, Resnova, Rhadamanthus, Rhodocodon, Schizobasis, Schizocarphus, Spetaea, Urginea, Veltheimia, Whiteheadia
Hypoxidaceae:
Empodium, Hypoxis, Pauridia, Saniella, Spiloxene
Icacinaceae:
Pyrenacantha
Iridaceae:
Babiana, Chasmanthe, Crocosmia, Devia, Dierama, Dietes, Duthiastrum, Ferraria, Freesia, Geissorhiza, Gladiolus, Hesperantha, Ixia, Lapeirousia, Melasphaerula, Micranthus, Moraea, Pillansia, Radinosiphon, Romulea, Sparaxis, Syringodea, Thereianthus, Tritonia, Tritoniopsis, Watsonia, Xenoscapa
Lamiaceae:
Aeollanthus, Dauphinea, Perrierastrum, Plectranthus, Rotheca, Solenostemon, Tetradenia, Thorncroftia
Loasaceae:
Schismocarpus
Loranthaceae:
Actinanthella, Agelanthus, Erianthemum, Helixanthera, Moquiniella, Oncocalyx, Pedistylis, Plicosepalus, Septulina, Tapinanthus, Vanwykia
Melastomataceae:
Medinilla
Meliaceae:
Entandrophragma
Menispermaceae:
Chasmanthera, Stephania, Tinospora
Molluginaceae:
Hypertelis
Moraceae:
Dorstenia, Ficus
Moringaceae:
Moringa
Nolanaceae:
Nolana
Nolinaceae:
Beaucarnea, Calibanus, Dasylirion, Nolina
Orchidaceae:
Acampe, Aerangis, Ansellia, Bolusiella, Bulbophyllum, Calanthe, Cyrtorchis, Oberonia, Polystachya, Tridactyle, Vanilla, Eulophia, Liparis, Oeceoclades, Acroliphia, Bartholina, Bonatea, Brachycorythis, Brownleea, Centrostigma, Ceratandra, Corycium, Cynorkis, Didymoplexis, Disa, Disperis, Dracomonticola, Eulophia, Evotella, Gastrodia, Habernaria, Holothrix, Huttonaea, Neobolusia, Nervilia, Plicosepalus, Pachites, Platycoryne
Subfamily Epidendroideae:
Phalaenopsis
Oxalidaceae:
Oxalis
Passifloraceae:
Adenia
Pedaliaceae:
Holubia, Pterodiscus, Sesamothamnus, Uncarina
Phyllanthaceae:
Phyllanthus
Phytolaccaceae:
Phytolacca
Piperaceae:
Peperomia
Poaceae:
Dregeochloa
Portulacaceae:
Amphipetalum, Anacampseros, Avonia, Calyptrotheca, Ceraria, Cistanthe, Calandrinia, Dendroportulaca, Grahamia, Lewisia, Parakeelya, Portulaca, Portulacaria, Schreiteria, Talinella, Talinum
Rubiaceae:
Anthorrhiza, Anthospermum, Hydnophythum, Hydrophylax, Myrmecodia, Myrmephythum, Phylohydrax, Squamellaria
Ruscaceae:
Cordyline, Dracaena, Sansevieria
Sapindaceae:
Erythrophysa
Sterculiaceae:
Brachychiton, Sterculia
Urticaceae:
Laportea, Obetia, Pilea, Pouzolzia, Sarcopilea
Viscaceae:
Viscum
Vitaceae:
Cissus, Cyphostemma
Xanthorrhoeaceae:
Xanthorrhoea
Zygophyllaceae:
Augea, Seetzenia, Zygophyllum, olarak sıralanabilir…

Not: Sol üst köşede çiçeklerinin tomurcuk, gonca ve açmış halleri ile birlikte görülen bitki, Echeveria glauca'dır...
Sağ üst köşede çiçekleri görülen bitki, Yucca sp.'dir...
Sol alt köşede çiçekleri ile birlikte görülen bitki, Ornithogalum umbellatum'dur...
Sağ alt köşede çiçekleri ile birlikte görülen bitki, Lampranthus spectabilis'tir...

   

 

Üye İstatistikleri Sayaç Online Üyeler
En son üyemiz : ksaricali
Bugün hiç kimse üye olmamış
Toplam 786. kişi üye olmuş

Bugün:
Toplam: 1530161

 Online üye yok.

WebMaster Fatih & Ferdi
©www.kaktussergisi.com 2006
Copyright © tüm hakları saklıdır @tekman portol

Sayfa oluşumu: 70844,45 saniye